Školení řidičů ZZS LK a cvičení zásahu po následcích vichřice v Ralsku

Řidiči Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje se musí umět přizpůsobit řadě různých situací. Nesmí je zaskočit úzké místo na průjezd mezi auty na sídlišti, poradit si musejí v hustém provozu, zároveň ale musejí vědět i to, kde a v jakých podmínkách mohou se sanitkou vyjet do terénu mimo zpevněnou komunikaci. To vše samozřejmě s ohledem na pacienta, kterého vezou. A také na kolegy, kteří mu i za jízdy do zdravotnického zařízení pomáhají.

 

Na řidiče Zdravotnické záchranné služby jsou kladeny velmi vysoké profesní požadavky. Proto je nutné, aby své znalosti a dovednosti pravidelně obnovovali a cvičili. Letos již počtvrté jedno z pravidelných cvičení uspořádala ZZS LK sama ve vlastní režii, za finanční podpory Libereckého kraje a pod záštitou radního pro resort zdravotnictví Vladimíra Richtera. Školícím centrem, vybudovaným přímo v terénu v bývalém vojenském areálu v Ralsku, projde během pětidenního cvičení až na výjimky zhruba 150 řidičů. Na čtyřech stanovištích řidiči otestují své znalosti a zkušenosti – čeká je seznámení s novinkami v dopravních předpisech, které se týkají vozů s právem přednostní jízdy, zároveň se seznámí s rozbory dopravních nehod vozidel záchranných služeb a dalších složek IZS v uplynulých měsících. Osvěží si manipulaci s transportní technikou vozidel ZZS LK a postupy běžné údržby. Seznámí se s technikou a novým vybavením krizové připravenosti, případně si v praxi osvojí jízdu s vozíky na hromadné postižení osob. Součástí cvičení je i ověření nezávislosti při mimořádných událostech, zřízení mobilního stanoviště krajského zdravotnického operačního střediska a vytvoření síťového připojení. V neposlední řadě na každého řidiče samozřejmě čeká nácvik jízdy ve ztíženém terénu či jízdy podle mapy a souřadnic v neznámém terénu.

„Ke školení řidičů využíváme různé možnosti, spolupracujeme s Autoklubem ČR a s Českou kanceláří pojistitelů, jezdíme na polygon… Organizace cvičení vlastními silami ale určitě byl krok správným směrem. Vycházíme z praxe a zaměřujeme se opravdu na to, co může potkat nás v Libereckém kraji. Školíme sami sebe, což je samozřejmě i silný tmelící moment,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Dodal, že cvičení pořádané ve vlastní režii je pro záchranku i ekonomicky výhodnější než využití pronajatých prostor a lektorů. „V kombinaci s komerčně dostupnými možnostmi je to pro záchranáře ideální tréninková varianta,“ doplnil Kramář.

 

V blízkosti školení řidičů se ovšem letos koná ještě jedna akce, na níž záchranáři prověřují svoje znalosti a dovednosti. Ve spolupráci s HZS Libereckého kraje cvičí zásahy při hromadném postižení osob, konkrétně řádění vichřice a její následky. Součástí cvičení je pomoc zraněným v terénu a spolupráce s hasiči. Cvičení je celkem třídenní a za ZZS LK se při něm vystřídá zhruba 80 zaměstnanců. V terénu je zřízeno i samostatné operační středisko, které pracuje ze štábního vozu přímo na místě.

„Velká cvičení z uplynulých let nám ukázala některé nedostatky, na které se při tomto cvičení v menším rozsahu chceme zaměřit,“ uvedl ředitel Kramář. Každý den se proto několikrát opakuje cvičení se stejným námětem, ale v jiném složení posádek. „Zaměřujeme se především na rozdělení práce na místě, spolupráci a komunikaci s ostatními složkami IZS, v tomto případě s hasiči. Prioritou nácviku pro nás v tuto chvíli není ošetření pacientů – to umíme. Nacvičujeme zejména vše, co souvisí s příjezdem na místo události, s tříděním pacientů a také s jejich odsunem k další zdravotní péči,“ dodal.

Podobná cvičení s menším rozsahem, na nichž se ale v různých úlohách vystřídá vyšší počet lékařů a záchranářů chce ZZS LK opakovat i v budoucnu. „Samozřejmě se nevyhýbáme ani velkým cvičením, jsou pro naši práci nezbytná. Při těch menších se ale můžeme zaměřit opravdu na detaily, které chceme pilovat, abychom v praxi pomáhali co nejlépe a nejefektivněji,“ uzavřel Kramář.

Zanechte odpověď