Nová výjezdová základna záchranné služby v Hrádku nad Nisou

Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje ode dneška za pacienty vyjíždějí z nové výjezdové základny v Hrádku nad Nisou. Spolu s hejtmanem Martinem Půtou, jeho náměstkem pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyňkem Miklíkem a radním pro resort zdravotnictví Vladimírem Richterem ji dnes slavnostně uvedl do provozu ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Nová základna, ze které vyjíždí posádka zdravotnické záchranné pomoci k pacientům z Hrádku nad Nisou, Bílého Kostela, Chotyně, Chrastavy a přilehlých oblastí, je plně moderně vybavena. Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, nahradilo pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku. Součástí základny je i prostor pro dekontaminaci v případě převozů osob s infekční nemocí. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála necelých 26 milionů korun, z nichž cca 5 milionů hradil Liberecký kraj. Téměř 21 milionů korun pak činila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu EU (12. VÝZVA IROP – INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM – ZZS KRAJŮ).

Původní stavba výjezdové základny, která byla také v Hrádku nad Nisou, dlouhodobě nesplňovala limity pro provoz. Záchranáři v ní byli pouze v nájmu, budova byla v záplavové oblasti. „Nebyly zde základní hygienické podmínky, nebylo možné oddělit prostory pro ZZS LK a ostatní nájemce. Jsme rádi, že  se nám ve spolupráci s Libereckým krajem podařilo vystavět novou, moderní základnu,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Projekt základny vycházel z podoby stavby pro záchranáře v Rokytnici nad Jizerou, které se nepodobá jen zevnějškem, ale zejména použitými technologiemi a vybavením. Součástí budovy jsou dvě garáže s možností mytí vozidel, denní místnosti pro záchranáře a prostory pro dekontaminaci. Novinkou je vybavení fotovoltaikou.

„Naším cílem je stavět nové moderní základny zdravotnické záchranné služby tak, aby se co nejvíce snížily dojezdové časy sanitek k pacientům. Z nových výjezdových základen již za nimi v krizových situacích míří například zdravotníci v Rokytnici nad Jizerou. Pevně věřím, že se dočkáme také nových základen výjezdové základny ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou či Semilech. V plánu je rovněž výstavba integrovaného výjezdového centra v Turnově, které budou komě záchranářů využívat také hasiči a policisté, “ uvedl hejtman Martin Půta.

Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit, a proto usilujeme o to, aby záchranáři, kteří nasazují dennodenně ve vypjatých situacích své životy za záchranu životů jiných, měli k dispozici kvalitní zázemí. Proto je nezbytné zajistit pro ně moderní podmínky. Jsem rád, že v případě hrádecké základny se to povedlo,“ řekl krajský radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter. 

„Vybudování fotovoltaické elektrárny na objektu výjezdové základny je dalším krokem k naplňování dlouhodobého záměru, kterým je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Několik jich je již osazeno – nyní nově právě na objektu hrádecké výjezdové základny. Do budoucna by se měly objevit mimo jiné také na připravované výjezdové základně Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v Jablonci nad Nisou,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Výstavba nové základny byla zahájena v dubnu loňského roku. V roce 2023 vyjeli hrádečtí záchranáři k cca 1 800 událostem.

Zanechte odpověď